Olej silnikowy
Olej jest dla silnika eliksirem życia. Zmniejsza tarcie i zużycie tłoków, cylindrów, łożysk i elementów układu rozrządu. Olej uszczelnia przestrzeń pomiędzy tłokami, pierścieniami i ściankami cylindrów. Dzięki temu ogromne siły ciśnienia powstałe w wyniku procesu spalania są przenoszone omal bez strat na wał korbowy. Olej chłodzi silnik – tłoki w cylindrach, łożyska wału korbowego i wałka rozrządu. Ponadto chroni silnik przed korozją, wiąże cząsteczki zanieczyszczeń i część pozostałości procesu spalania.
Oleje uniwersalne
Większość stosowanych obecnie olejów silnikowych to oleje uniwersalne, nazywane też wielosezonowymi, wytwarzane z ropy naftowej. Żeby olej mineralny mógł być stosowany jako olej silnikowy, należy go wzbogacić różnymi dodatkami, które stanowią około 20% jego składników chemicznych. Dodatki chronią olej przed utlenianiem i zapobiegają jego pienieniu się przy wysokiej prędkości obrotowej silnika. Do najważniejszych dodatków należą uszlachetniacze VI (VI oznacza tu wskaźnik lepkości oleju). Są to długie łańcuchy molekułowe, które się rozszerzają ze wzrostem temperatury i kurczą z jej spadkiem. Dodatki te sprawiają, że olej dopasowuje się do temperatury silnika i zachowuje odpowiednią lepkość. Uszlachetniacze VI zużywają się jednak w wysokich temperaturach i tracą swoje właściwości. Na trwałość oleju silnikowego niekorzystny wpływ mają takie czynniki, jak woda, paliwo i pozostałości procesu spalania. Rozcieńczony olej mineralny źle znosi zmiany ciśnienia i temperatury panujące w silniku. Dlatego też regularna wymiana oleju nie jest zbędnym luksusem, lecz absolutną koniecznością, jeżeli chcesz, aby silnik pracował bez zarzutu.
Oleje syntetyczne
Oleje lekkie (syntetyczne) także są wytwarzane z ropy naftowej, która jest poddana skomplikowanemu procesowi, zwanemu krakingiem. w celu rozbicia jej struktury molekularnej i stworzenia nowej z udziałem dodatków uszlachetniających. Olej syntetyczny nie jest bardziej sztuczny od mineralnego, ale znacznie droższy. W zamian producenci oleju syntetycznego obiecują jego większą odporność, spowolnione starzenie się oraz mniejsze zużycie oleju i paliwa. Powinno to teoretycznie oznaczać wydłużenie okresów wymiany oleju. Niestety autoryzowane warsztaty wcale tego nie potwierdzają. Jeżeli pozwalasz sobie na luksus używania tego drogiego oleju, przestrzegaj mimo to ustalonych przez producenta cyklów wymiany.