Oleje w Mazdzie 3.
Silniki mazdy dobrze działają na dobrych olejach. Mineralne wykańczają dość szybko jednostkę… Należy stosować oleje syntetyczne lub półsyntetyczne. Wymienia się je co 10kkm (wraz z filtrem w DiTD, w przypadku MZR-CD co 20kkm). Przeciąganie tego okresu jest niewłaściwe nie tylko dla silnika ale i dla turbiny. Motory common rail mają rzadszy okres wymiany oleju.
Firmowy Olej Mazdy to DEXELIA czyli francuski ELF. Na przykład kolega magicadm używa Elf SXR 5W30 (przebieg 140 tys km – zero ubytków), (ex)moja madzia DiTD jeździ już kolejny raz na Shell Helix Diesel półsyntetyk (przebieg ok 200kkm lub większy oczko )
Silniki CR otrzymują inny olej – serwis leje Mobil Super FE 5w30 (olej półsyntetyczny?), występujący czasem pod nazwą Mobil Special FE 5w30. Inne serwisy leją wyłącznie Dexelię – kto ma rację, trudno powiedzieć. W M6 wymiany dokonuje się teoretycznie co 20kkm, ale chyba lepiej skrócić czas eksploatacji – przepełniony filtr oleju może mieć problemy z utrzymaniem oleju w czystości, co może skończyć się zaklejeniem smoka…
W przypadku silnika CR 110/143 DPF montowanych m.in w M5 i M6 stosować wolno WYŁACZNIE oleje przeznaczone do silników z filtrem cząstek stałych (filtr kosztuje chyba 9 kpln, więc lepiej o niego dbać). Dexelia DPF nie jest tożsama z Elf DPF, gdyż mazda zażyczyła sobie trzykrotnie niższą zawartość szkodliwych dla DPF substancji zawartych w oleju – i ten olej dostępny jest wyłącznie w sieci ASO mazda.
Kiepski olej i filtr (a tym bardziej zbyt rzadka ich wymiana) powodują bardzo często zacieranie (łuszczenie) wałka rozrządu (najczęściej na pierwszej krzywce). Takowe zjawisko nie dotyczy wyłącznie silników mazdy ale innych firm także język
Dwa przykładowe zdjęcia zrobione w maździe o dość niskim przebiegu ale kiepskiej obsłudze – filtry wymieniane co drugi raz, olej – byle tańszy bo „to tylko olej”…
Do tego (prawdopodobnie) przesilanie zimnego silnika powoduje większe obciążenie zaworów a co za tym idzie – gorsze smarowanie wałka w głowicy (olej jest jeszcze zbyt zimny i zbyt gęsty) co może dodatkowo skutkować zmniejszeniem żywotności wałka. Podobne efekty można zaobserwować (choć rzadziej) w silnikach RF5C – czyli modelach z M6 ysz Przestrzegamy prze olejem Castrol Magnatec w autach z kilkuletnim stażem (DiTD, CD) gdyż wiele osób miało dość dziwne komplikacje po jego użyciu.
Wałek rozrządu w tym przypadku należy wymienić na nowy – koszt wałka ok 450zł (dostępny w serwisie – np. AZ-Auto).
Nie wolno (chyba, ale kategorycznie mi się napisało) stosować dodatków do oleju typu motodoktor.
Problemy, których źródłem był zaklejony smok olejowy. Nie udało się nam odkryć jednoznacznie dlaczego tak się stało, ale trzeba mieć to na uwadze, gdy mamy tzw. „węża w kieszeni” na filtr albo olej… W historii motoryzacji wielokrotnie stawiano tezę rodem z maluchów, poldków i „ruuskich pobied” o krajowej ksywie „Warszawa”, że z czasem (wraz z przebiegiem) należy używać coraz gęstszych olejów (czytaj mineralnych). Po pierwsze jest to bzdura (jeśli chodzi o zastosowanie w mazdach) a po drugie jest to bzdura jeśli chodzi o dzisiejsze czasy. Jeśli ktoś kupił mazdę zalaną olejem mineralnym to niech nie pyta się co ma zrobić, tylko niech wymienia na „półsyntetyczne smarowidło silnikowe”. Tę procedurę zrealizowało wiele osób z bardzo pozytywnym skutkiem. Jeśli silnik nie jest krańcowo zniszczony to nie będzie to miało żadnych negatywnych skutków ubocznych. Jeśli silnik jest dogorywający to i tak nic mu nie pomoże prócz remontu… Eksploatowanie mazd na silniku mineralnym kończy się bardzo szybkim zapiekaniem pierścieni olejowych w tłokach.
Czernienie oleju jest zwyczajną sytuacją w silnikach z pośrednim wtryskiem (po minucie działania silnika czyściutki olej będzie czarny i jest to normalne). W przypadku silników CR już tak nie będzie – ze względu na pełniejsze spalanie się paliwa olej nie musi rozpraszać takich ilości istniejących na ściankach cylindrów sadzy. Silniki z bezpośrednim wtryskiem są tak mniej więcej w połowie krzywy