Pomiar ciśnienia sprężania – Golf 4 , Bora.
Kolejne czynności:
1. Przed rozpoczęciem pomiarów rozgrzej silnik. Temperatura oleju powinna wynosić co najmniej 30°C (filtr oleju wyczuwalnie ciepły). Przy ciepłym oleju pierścienie tłoków lepiej uszczelniają. Temperatura silnika nie może jednak być zbyt wysoka, gdyż podczas wykręcania świec można uszkodzić ich gwintowane gniazda w głowicy. Zdemontuj osłonę silnika.
Silniki benzynowe
2-4 Odłącz zasilanie elektryczne układu zapłonu, zdemontuj cewki zapłonowe i wykręć wszystkie świece. Wyjmij bezpiecznik pompy paliwa i wyciągnij wtyki złączy elektrycznych wtryskiwaczy.
Silniki typu AHW, AKQ, APE/AXP, ATN/AUS: zdejmij osłonę nad pokrywą wałka rozrządu i odłącz przewody wysokiego napięcia wraz z nasadkami świec zapłonowych. Wykręć świece. Wyciągnij czterostykowe złącze z modułu wzmocnienia zapłonu.
Silniki typu AEH, AKL, APF: wyciągnij złącze czterostykowe (1) z członu wyjściowego cewek zapłonowych (2). Wyjmij bezpiecznik nr 28 pompy paliwa i wyciągnij wtyki złączy elektrycznych wtryskiwaczy. Zdejmij nasadki świec zapłonowych 1. i 4. cylindra za pomocą narzędzia T10029, a świec 2. i 3. cylindra za pomocą szczypiec V.A.G. 1922. W silnikach typu APK i AQY można zdjąć wszystkie nasadki ze świec za pomocą narzędzia T10029. Wykręć wszystkie świece zapłonowe.
Silniki typu AGN, AGU, AQA i ARZ: wyjmij bezpiecznik nr 32, przerywając w ten sposób zasilanie prądem wtryskiwaczy. Zdemontuj osłonę silnika. Wyjmij wtyki złącz elektrycznych z cewek zapłonowych. W samochodach z turbosprężarką konieczne jest wymontowanie cewek zapłonowych. W silniku typu AGN należy zdjąć nasadki ze wszystkich świec zapłonowych.
Silniki wysokoprężne
2 W silnikach typu SDI (AGP, AQM) należy zdjąć górną część kolektora dolotowego. W silnikach SDI i TDI (AGR, ALH. AHF) wyciągnij wtyk złącza z zaworu odcinającego paliwo na pompie wtryskowej i wtyk złącza z regulatora dawki paliwa pompy wtryskowej.
3 Wykręć wszystkie świece żarowe za pomocą klucza V.A.G. 3220.
4 W gniazdo świecy zapłonowej wkręć adapter V.A.G. 1381/12 i przygotuj miernik V.A.G. 1763 do przeprowadzenia pomiarów.
Wszystkie silniki
5 Zaciągnij hamulec awaryjny i ustaw dźwignię zamiany biegów w położeniu neutralnym.
6 Poproś pomagającą Ci osobę o włączenie rozrusznika na około pięć sekund (osiem obrotów wału), czyli do chwili zatrzymania się wskaźnika próbnika ciśnienia. Ponowne włączenie rozrusznika przy całkowicie wciśniętym pedale przyspieszenia spowoduje maksymalne napełnienie cylindrów. Uwaga! podczas pracy rozrusznika nie nachylaj się nad silnikiem, aby nie uderzyły cię w twarz wydmuchiwane z cylindra cząsteczki sadzy.
7 Odczytaj i zanotuj wynik pomiaru. Używając przyrządu z zapisem graficznym i karty pomiaru, przejdź do sprawdzania następnego cylindra.
8 Po każdym pomiarze tester musi być odpowietrzony.
9 W silnikach benzynowych włóż ponownie wtyki w gniazda złącz na wtryskiwaczach i członie wyjściowym cewek zapłonowych (jeśli jest w Twoim silniku) i wkręć świece zapłonowe za pomocą klucza dynamometrycznego.
10 W silnikach wysokoprężnych świece żarowe należy dokręcić momentem 15 Nm. Połącz przewody i włóż wtyk do gniazda zaworu odcinającego dopływ paliwa na pompie wtryskowej.
Gumowa końcówka próbnika ciśnienia sprężania musi szczelnie przylegać do otworu gniazda świecy zapłonowej (w silniku wysokoprężnym świecy żarowej). Osoba pomagająca, na Twój znak włącza rozrusznik, który musi działać do chwili, w której wskaźnik przyrządu nie będzie się dalej wychylał.
Zmierz ciśnienie sprężania po kolei we wszystkich cylindrach. Ważniejsze od samego ciśnienia są różnice jego wartości w poszczególnych cylindrach.
11 We wszystkich silnikach rozłączenie złącza w układzie wtryskowym spowoduje zarejestrowanie usterki w pamięci elektronicznego urządzenia sterującego silnika. Zapis taki można wykasować z pamięci diagnostycznej urządzenia sterującego w autoryzowanej stacji obsługi VW.
Jeżeli ciśnienie sprężania daje objawy (hałas, przedmuchy, osady itp.) w jednym z wymienionych miejsc, to przyczyny tego mogą być następujące:
■ kolektor dolotowy albo tłumik szumów ssania: uszkodzony zawór dolotowy,
■ otwarta chłodnica albo zbiornik wyrównawczy cieczy chłodzącej: uszkodzona uszczelka głowicy albo pęknięta głowica,
■ otwarty króciec wlewu oleju albo bagnetowy wskaźnik poziomu oleju: zużyte ścianki cylindra, płaszcz tłoka (powierzchnia boczna) albo pierścienie tłoka,
■ odgłosy „przedmuchów” w tłumiku: nieszczelny zawór wylotowy.