Popychacze hydrauliczne
Wzrostowi temperatury silnika towarzyszy zmiana wymiarów (wydłużenie) nagrzanych części. Dlatego niezbędny jest luz np. między wałkiem rozrządu a talerzykiem popychacza. Bez koniecznego luzu zawory mogłyby utracić szczelność. Luzy zaworów w starszych konstrukcjach silników muszą być regularnie sprawdzane i regulowane. W silnikach samochodów Golf zadanie regulacji luzów zaworów przejmują popychacze hydrauliczne, które są bezobsługowe. Uszkodzony popychacz zaworu daje o sobie znać klekotaniem, które może wystąpić również w przypadku sprawnych popychaczy hydraulicznych, jeżeli:
■ krótko po rozruchu silnika jest jeszcze za mało oleju w układzie. Może to nastąpić po dłuższym postoju samochodu;
■ auto zostało przeciążone przy wysokiej temperaturze zewnętrznej,
■ przy zbyt małym poziomie oleju pompa oleju zasysa powietrze.
Jeśli klekotanie zaworów ustąpi po dłuższej jeździe, ale pojawi się znowu w czasie jazdy po mieście na krótkich dystansach, konieczna będzie wymiana zaworów odcinających odpływ oleju. W celu wymiany uszkodzonego popychacza hydraulicznego (wymienia się cały podzespół) konieczne jest wymontowanie wałka rozrządu. Jest to zajęcie tylko dla warsztatu. We własnym zakresie możesz natomiast sprawdzić działanie popychaczy hydraulicznych. Potrzebny jest do tego płaski szczelinomierz i drewniany albo plastykowy klin.
Jak działa popychacz hydrauliczny?
Popychacz hydrauliczny jest połączony z układem smarowania silnika. Ilość oleju w dolnej komorze popychacza, na której opiera się tłoczek, jest zmienna. Dzięki temu mogą być wyrównywane różne wartości luzu zaworu. Przy zamkniętym zaworze ciśnienie oleju między obydwoma komorami jest wyrównane. Sprężyna tłoczka wyciska go do góry. Między krzywką i dźwignią zaworu nie ma żadnego luzu. Kiedy garb krzywki zaczyna naciskać na dźwignię, tłoczek jest wciskany w dół, przez co w dolnej komorze wytwarza się wysokie ciśnienie oleju. Siły ciśnienia i sprężyny wypychają do góry kulkę, która zamyka przepływ oleju między obydwoma komorami. Tłoczek opiera się teraz na wytworzonej poduszce hydraulicznej dolnej komory. Hydrauliczne kasowanie luzu zaworu działa jak sztywny element, na którym opiera się dźwignia zaworu. Siła nacisku krzywki może być teraz przeniesiona na zawór, który się otwiera. Po zejściu garbu krzywki z dźwigni zaworu, kulka otwiera połączenie obu komór i ciśnienie oleju może się wyrównać.