Sprawdzanie popychaczy hydraulicznych
1. Uruchom silnik i pozwól mu pracować, dopóki w silniku benzynowym nie włączy się wentylator chłodnicy, a w silniku wysokoprężnym – temperatura oleju nie osiągnie co najmniej 80°C.
2. Na dwie minuty rozpędź silnik do 2500 obr/min. Jeżeli popychacze zaworów nadal hałasują, należy zatrzymać silnik i po jego ostudzeniu postąpić następująco.
3. Zdjąć osłonę silnika, następnie pokrywę głowicy. a w niektórych silnikach także górną część Kolektora dolotowego. W silnikach czterocylindrowych trzeba jeszcze wymontować cewki zapłonowe nie zapomnij odłączyć przewodu masowego). Następnie zdejmij prowadnice obudowy filtru powietrza i górną osłonę paska zębatego. Na końcu należy zdjąć przewód odpowietrzania skrzyni korbowej, odkręcić śruby mocujące i zdjąć pokrywę. W silniku V6 trzeba odpiąć zatrzaski osłony głowicy, odkręcić śruby obu pokryw i zdjąć pokrywy. Także w silnikach wysokoprężnych należy odkręcić śruby i zdjąć pokrywy.
4. Obróć wałem korbowym zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak, aby garb krzywki sprawdzanego popychacza byt skierowany do góry. W celu obrócenia wału, włącz czwarty bieg i popychaj samochód albo załóż klucz z grzechotką na śrubę koła pasowego wału.
5. Zmierz luz między krzywką i talerzykiem popychacza. Jeżeli luz jest większy niż 0,20 mm w silniku benzynowym i 0,10 w silniku wysokoprężnym, należy wymienić popychacz hydrauliczny na nowy. Kiedy luz jest mniejszy albo nie ma go wcale, wtedy wciśnij do dołu popychacz za pomocą klina. Jeżeli teraz można włożyć blaszkę 0,20 mm szczelinomierza między krzywkę i popychacz, nadaje się on także do wymiany. W silniku wysokoprężnym wymiana popychacza jest konieczna, jeżeli podczas jego wciskania jest wyczuwalny jałowy ruch do chwili otwarcia zaworu, większy niż 0,10 mm. Po zamontowaniu nowego popychacza nie można uruchamiać silnika przez ok. 20 minut. Jego hydrauliczne elementy wyrównawcze muszą się najpierw ułożyć (w przeciwnym razie zawory mogą uderzyć w tłok).
Podczas kontroli wciskaj do dołu talerzyk popychacza za pomocą plastykowego albo drewnianego klina. Nie używaj metalowych prętów, gdyż uszkodzisz powierzchnię talerzyka popychacza.
6. Podczas zakładania pokrywy głowicy sprawdź stan uszczelki i w razie potrzeby wymień na nową. W silniku 6-cylindrowym uszczelka po obu stronach musi być posmarowana silikonem D 007 000 04. W silnikach czterocylindrowych potrzeba będzie nieco uszczelniacza w następujących miejscach: obie krawędzie powierzchni styku gniazd łożysk i głowicy oraz przestawiacza faz rozrządu i głowicy. Uszczelniacz nakładaj ostrożnie małym wkrętakiem.
7. Nakrętki pokrywy głowicy we wszystkich silnikach należy dociągać bardzo ostrożnie.