Sprawdzanie poziomu oleju
Do bagnetowego wskaźnika poziomu oleju należy sięgać przynajmniej co drugie tankowanie paliwa. W czasie docierania silnika lub w przypadku starszych silników zużycie oleju jest większe i należy sprawdzać jego stan przy każdej wizycie na stacji benzynowej. Wskaźnik poziomu oleju ma pomarańczowy uchwyt, który natychmiast rzuca się w oczy.
Kolejne czynności:
1. Sprawdzanie poziomu oleju należy przeprowadzać przy temperaturze oleju 60ºC. Zostanie ona osiągnięta po ok. 10-minutowej jeździe z zimnego rozruchu. Po zatrzymaniu silnika odczekaj pięć minut, żeby cały olej spłynął do miski olejowej.
2. Wyciągnij wskaźnik bagnetowy. Zachowaj ostrożność, gdyż silnik jest jeszcze gorący. Wytrzyj wskaźnik czystą szmatką lub chusteczką higieniczną i włóż go z powrotem do oporu na swoje miejsce. Odczekaj chwilę i ponownie wyciągnij wskaźnik.
3. Odczytaj na mierniku poziom oleju. Jeżeli mieści się on w obszarze A między maksimum (MAX) i pierwszym nacięciem to znaczy, że nie trzeba uzupełniać oleju. Jeżeli poziom mieści się między nacięciami określającymi obszar B, można dolać nieco oleju. Wskazanie między minimum (MIN) i pierwszym nacięciem oznacza potrzebę dolania oleju, ale nie więcej niż 0,5 litra. Ciemny kolor oleju nie musi oznaczać, że należy go wymienić. Ciemnienie oleju markowego następuje już po krótkim czasie i jest efektem zebranych przez olej zanieczyszczeń.
4. Odcinek między pokazanymi na rysunku oznaczeniami 1 i 2 na wskaźniku bagnetowym odpowiada jednemu litrowi oleju. Jeżeli poziom oleju zbliża się do oznaczenia MIN, wówczas wystarczy dolać 0,5 litra oleju. Nigdy nie dolewaj za dużo!
Nadmiar oleju może zostać zassany przez zawór odpowietrzający skrzyni korbowej i zanieczyścić filtr powietrza. Za dużo oleju może spowodować uszkodzenie uszczelki głowicy a także katalizatora, jeżeli dostanie się poprzez komorę spalania do układu wylotowego.
5. Do dolewania oleju używaj tylko czystego lejka.