Sprawdzanie stanu paska wieloklinowego.
Prosty niegdyś pasek klinowy stał się szerszym znacznie dłuższym paskiem wieloklinowym. Napędza on alternator, pompę wspomagania układu kierowniczego, wentylator chłodnicy i (jeżeli występuje) sprężarkę klimatyzacji.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że poprowadzony bardzo skomplikowaną drogą pasek jest nierozłączną częścią silnika. Pasek wieloklinowy jest dostosowany do typu silnika. Pęknięcie paska oznacza duże komplikacje dla silnika, dlatego jest on niezwykle wytrzymały.
Obowiązkową wymianę paska po każdych 120 000 kilometrów przewidziano tylko w silnikach 1,8 Turbo. Nie ma obowiązku sprawdzania stanu paska, ale na pewno mu to nie zaszkodzi.
Kolejne czynności:
1. Sprawdź powierzchnię zewnętrzną paska.
2. Obróć wałem korbowym kilka razy. Umożliwi to obejrzenie całego paska. Najczęściej pasek ma tylko jedno, ale za to głębokie uszkodzenie. Aby je obejrzeć nasuń uszkodzone miejsce na koło pasowe.
3. Pasek należy wymienić w razie stwierdzenia następujących uszkodzeń:
■ nierównomiernego starcia bocznej powierzchni paska,
■ porowatej albo postrzępionej powierzchni paska,
■ pęknięcia paska.
Sprawdzanie naciągu paska
Zbyt słabo naciągnięty pasek będzie się ślizgał i przenosił za małą moc (albo wcale). Działanie napędzanych paskiem podzespołów będzie wadliwe. Równie szkodliwy jest za duży naciąg paska. Powoduje on niepotrzebne obciążenie łożysk podzespołów.
W silnikach samochodów Golf i Bora zastosowano automatyczną regulację naciągu paska. Sprawdzenie prawidłowości naciągu przeprowadza się w poniższy sposób.
Naciśnij bardzo mocno na naciągnięty pasek. Pod naciskiem musi on ustąpić i koło pasowe napinacza powinno się odchylić w bok. Po zwolnieniu nacisku koło powinno wrócić do pozycji wyjściowej i napiąć pasek. Jeżeli pasek zacznie luźno zwisać, świadczy to o uszkodzeniu napinacza albo o nie wyciągnięciu wieloklinowego sworznia blokującego napinacz.