Silniki samochodów Golf i Bora są przykryte różnymi osłonami z tworzywa sztucznego. Przed wykonaniem większości prac przy silniku trzeba pozdejmować te osłony. W silnikach benzynowych górne osłony służą głownie estetyce, a w silnikach wysokoprężnych także obniżeniu poziomu hałasu. Duża płyta pod silnikiem ma tłumić hałas i pojawiać aerodynamikę.
Zdejmowanie górnej osłony silnika.
Górna osłona silnika TDI. Za pomocą wkrętaka wyjmij trzy gumowe korki (strzałki) i odkręć znajdujące się pod nimi nakrętki. Teraz można zdjąć osłonę.
Zdejmowanie górnej osłony silnika jest we wszystkich modelach względnie proste. Za pomocą wkrętaka należy zdjąć trzy gumowe osłony nakrętek. Umieszczone w zagłębieniach nakrętki odkręć kluczem nasadowym z przedłużką i zdejmij osłonę.
Górna osłona silnika 2.0 dm3. Za pomocą wkrętaka wyjmij trzy gumowe korki (strzałki) i odkręć znajdujące się pod nimi nakrętki.
Zdejmowanie i zakładanie dolnych osłon silnika.
Przed wymianą oleju albo cieczy chłodzącej musisz najpierw zdjąć dolną boczną osłonę silnika. Jest ona przykręcana i można się do niej dostać tylko po uniesieniu samochodu i podparciu na podstawkach.
Czynności:
1. Oprzyj samochód na podstawkach z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.
2. Odkręć śruby wskazane strzałkami.
3. Zdemontuj boczne osłony we wnękach kół po odkręceniu wkrętów wskazanych strzałkami na dolnym rysunku.
4. Zdejmij osłony,
5. W celu zamontowania włóż osłony na miejsca i przykręć je. Opuść samochód na koła.