Ustawianie tłoka 1. cylindra w GMP
Wicie prac przy silniku i zapłonie wymaga ustawienia tłoków w GMP (górnym martwym położeniu). W silnikach czterosuwowych podczas jednego cyklu pracy tłok osiąga dwukrotnie GMP. Pierwszy raz podczas zapłonu zassanej porcji mieszanki i drugi raz podczas usuwania spalin. Podczas różnych prac regulacyjnych przeważnie ustawia się tłok 1. cylindra w położeniu zapłonu.
Silnik benzynowy czterocylindrowy. Tłok w 1. cylindrze (także w 4.) znajdzie się w martwym położeniu, kiedy oznaczenie GMP na kole zębatym wałka rozrządu pokryje się z oznaczeniem na pokrywie głowicy.
Silnik benzynowy sześciocylindrowy. Doprowadź do pokrycia się oznaczeń na dolnym kole pasowym i na osłonie paska zębatego. Jednocześnie duże otwory w płytkach ustalających na obu kołach zębatych wałków rozrządu powinny być skierowane do środka silnika.
Silnik wysokoprężny. Na kole zamachowym jest umieszczone oznaczenie GMP. Musi być ono widoczne przez otwór w obudowie sprzęgła.
Kolejne czynności:
1. Zaciągnij hamulec awaryjny i ustaw dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym.
2. Zdemontuj osłonę paska zębatego (w silniku sześciocylindrowym są dwie osłony). W silniku wysokoprężnym zdejmowanie osłony nie jest konieczne.
3. Za pomocą klucza z grzechotką obracaj kołem pasowym wału korbowego w kierunku zgodnym z jego obrotem podczas pracy silnika, do chwili pokrycia się opisanych przedtem oznaczeń. Podczas tej operacji pasek zębaty jest mocno obciążony, w żadnym razie nie obracaj kotem zębatym watka rozrządu. Dostęp do śruby na kole pasowym wału korbowego jest bardzo utrudniony i nie jest wykluczona konieczność zdemontowania amortyzatora. Możesz także obrócić wat korbowy, włączając czwarty bieg i przetaczając samochód, wówczas obraca się także wat korbowy. Inną możliwością jest zaciągnięcie hamulca awaryjnego, podniesienie i podparcie samochodu, włączenie piątego biegu i obracanie ręką przedniego kota. Przy obu ostatnich sposobach, druga osoba musi obserwować oznaczenie GMP.