Wymiana oleju i filtru oleju
We wszystkich silnikach olej należy wymieniać co 15 000 km albo raz w roku. leżeli dużo podróżujesz na długich trasach nie musisz rygorystycznie przestrzegać tej zasady, jeżeli natomiast jeździsz głównie po mieście, zmieniaj olej nawet częściej. Intensywna jazda zimą kwalifikuje olej do wymiany już po czterech miesiącach.
Czy wymieniać olej we własnym zakresie?
Warto to robić tylko wtedy, kiedy używasz tańszego oleju, kupionego w sklepie motoryzacyjnym, domu towarowym albo na stacji benzynowej. Samodzielna wymiana oleju i filtru wymaga czasu, gdyż musisz unieść i podeprzeć samochód. Szybciej i łatwiej można to zrobić na stacji benzynowej za pomocą urządzenia do odsysania oleju. Ma to jednak istotną wadę: osadzone w misce olejowej nieczystości pozostają tam i wymiana samego oleju bez filtru niewiele ma wówczas sensu. Wymiana oleju w warsztacie kosztuje znacznie drożej, gdyż stosują tam najdroższe marki oleju. Co prawda wymiana oleju na stacji benzynowej wiąże się zakupem oleju, ale masz możliwość wyboru spośród różnych marek.
Ilość oleju potrzebna do wymiany (z filtrem)
Silnik – Ilość oleju (z filtrem)
Czterocylindrowy benzynowy 1,4 – 3,5 litra oleju (z filtrem)
Czterocylindrowy benzynowy 1,6 – 4,5 litra oleju (z filtrem)
Czterocylindrowy benzynowy 1.8 – 4,5 litra oleju (z filtrem)
Czterocylindrowy benzynowy 2.0 – 4.0 litra oleju (z filtrem)
Czterocylindrowy benzynowy 2.3 – 4,0 litra oleju (z filtrem)
Sześciocylindrowy benzynowy 2.8 – 5,5 litra oleju (z filtrem)
Czterocylindrowy 1,9 TDI (90 KM) – 4,5 litra oleju (z filtrem)
Czterocylindrowy 1,9 TDI (110 KM) – 4,5 litra oleju (z filtrem)
Filtry oleju są dostosowane do poszczególnych silników. Podczas zakupu żądaj filtru przeznaczonego do Twojego silnika.
Kolejne czynności wymiany:
1.Rozgrzej silnik aby zanieczyszczenia łatwiej wypłynęły razem z olejem.
2. Ustaw samochód na poziomej powierzchni lub unieś i zabezpiecz przód pojazdu.
3. Zdejmij osłonę tłumiącą hałas (opis czynności w poprzednim artykule).
4. Podstaw pod miskę olejową płaską wanienkę, miskę albo obcięty pojemnik na olej o dostatecznej pojemności.
5. Odkręć kluczem nasadowym korek spustowy i wypuść olej do naczynia. Uwaga! Olej jest gorący.
Korek spustowy łatwiej jest odkręcać kluczem oczkowym. Dostęp do korka można uzyskać dopiero po zdemontowaniu osłony tłumiącej hałas.
6. Jeżeli przód samochodu był uniesiony, opuść go, aby mógł spłynąć cały olej. Uważaj aby nie wywróciło się przy tym naczynie na spuszczany olej.
7. Odkręć filtr za pomocą specjalnego klucza (w silnikach benzynowych jest to opaska, a w wysokoprężnych klucz VW 3417). Jeżeli próba się nie powiedzie, wtedy przekłuj obudowę filtru wkrętakiem (uważaj na gorący olej!) i obracając nim odkręć filtr. Zużyty filtr i naczynie po oleju jest odpadem wymagającym utylizacji.
8. Powlecz smarem stałym pierścień uszczelniający filtru i dokręć ręcznie filtr.
9. Oczyść korek spustowy oleju i wkręć w otwór miski, używając nowej uszczelki. Nie dociągaj mocno korka (40 Nm w silnikach benzynowych, 30 Nm w wysokoprężnych), aby nie uszkodzić gwintu w otworze miski olejowej.
10. Wlej nowy olej i na chwilę uruchom silnik. Dopóki pompa oleju nie napełni filtru i nie wytworzy właściwego ciśnienia w układzie, dopóty będzie się świecić lampka kontrolna ciśnienia oleju. Uwaga w silnikach turbodoładowanych: do chwili zgaśnięcia lampki kontrolnej ciśnienia oleju silnik może pracować tylko na biegu jałowym. Gwałtowne wciśnięcie pedału przyspieszenia może spowodować poważnie uszkodzenie turbosprężarki.
11. Sprawdź, czy spod korka spustowego i filtru nie wycieka olej.
Stary olej, filtr oleju oraz zabrudzone olejem szmaty pozostawione, rozlane lub wyrzucone do śmieci niszczą bezpowrotnie środowisko naturalne. Olej należy oddać do punktu zajmującego się jego utylizacją lub regeneracją.